Hlavní obsah stránky

Tenis-DC: Slovensko vedie po prvom dni na Lotyšskom 2:0, Kližan zdolal Jušku

Bratislava 31. januára (TASR) - Slovenskí tenisti vedú po úvodnom dni stretnutia 1. kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára nad Lotyšskom 2:0. O druhý bod pre domáce farby sa na tvrdom povrchu DecoColor v bratislavskom NTC postaral Martin Kližan, ktorý si poradil s lotyšskou jednotkou Andisom Juškom za 3:34 h po päťsetovej dráme 6:4, 6:7 (4), 6:3, 4:6 a 8:6. V rozhodujúcom dejstve dokázal otočiť z 3:5. V prvom singli vyhral Lukáš Lacko nad Martinšom Podžusom za 2:30 h v štyroch setoch 3:6, 6:3, 6:3 a 6:1. Slováci môžu spečatiť svoj triumf a postup do 2. kola už v sobotňajšej štvorhre, v ktorej by mali nastúpiť Kližan s Michalom Mertiňákom.

O osude prvého setu zápasu medzi Kližanom a Juškom rozhodol piaty gem, v ktorom slovenský tenista prelomil súperovo podanie. V druhom dejstve súkal Lotyš jedno eso za druhým a pri podaní súpera si vypracoval šesť brejkbalov. Kližan všetky odvrátil a vynútil si tajbrejk, v ňom však mal navrch Juška. Tretí set sa stal korisťou slovenskej dvojky. Kližan za stavu 4:3 po skvelom returne získal Juškov servis, v ďalšom geme odvrátil štyri brejkbaly. Vo štvrtom dejstve si obaja hráči držali svoje podania a všetko smerovalo k tajbrejku. Kližan však za stavu 4:5 prehajdákal náskok 40:0 a Juška si vďaka zisku piatich fiftínov v rade vynútil piaty set. V ňom išiel Lotyš po brejku v ôsmom geme podávať na víťazstvo v zápase, Kližan však vyrovnal na 5:5 a v koncovke slávil úspech. Za stavu 6:6 po skvelom returne zobral súperovi servis a v štrnástom geme premenil po víťaznom bekhendovom obhodení v poradí druhý mečbal.