Cibulková a Kližan postúpili

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Cibulková a Kližan postúpili

Dominika Cibulková sa impozantným spôsobom prebojovala do 3. kola Australian Open. Deklasovala Švajčiarku Vögeleovú 6:0, 6:1. V 3. kole je i Martin Kližan po výhre nad Slovincom Rolom 6:4, 6:3, 5:7, 7:6(2). Karolína Schmiedlová podľahla Španielke Muguruzovej 3:6, 3:6 a Rybáriková Japonke Narovej 4:6, 3:6.

Cibulková v úvodnom sete dominovala, skvele podávala i returnovala a Švajčiarke uštedrila za 24 minút "kanára". V úvodnom geme druhého dejstva síce stratila vlastný servis, no potom získala šesť gemov v rade a s prehľadom si zabezpečila postup medzi elitnú tridsaťdvojku. Za stavu 5:1 premenila pri vlastnom podaní hneď prvý mečbal. Zverenka trénera Mateja Liptáka má v Melbourne už istú prémiu 75 000 austrálskych dolárov a 130 bodov do svetového rebríčka WTA. V dueli o postup do osemfinále nastúpi proti turnajovej šestnástke Španielke Carle Suarezovej Navarrovej.

Schmiedlovej nevyšiel úvod zápasu, keď dvakrát stratila podanie a Muguruzová si vybudovala náskok 4:0. Slovenka v ďalších minútach síce znížila na 3:5, no záver setu patril Španielke. Na začiatku druhého dejstva sa Schmiedlová po rýchlom brejku ujala vedenia 2:0, Muguruzová však potom získala štyri gemy v rade a zápas už dotiahla do úspešného konca.

Martin Kližan  ako lucky loser zdolal slovinského kvalifikanta Blaža Rolu v zápase, ktorý sa pre prerušenia hral celé popoludnie. Po skončení druhého setuzápas na štyri hodiny prerušili pre extrémnu horúčavu, ortuť teplomera sa vyšplhala na 43,3 stupňa. Za stavu 4:3 vo štvrtom sete prišlo k ďalšej pauze, tentoraz pre dážď a hromobitie. Kližanovi skvele vyšiel úvod, keď dvakrát prelomil podanie Slovinca a vybudoval si náskok 5:1. Jeho súperovi sa ešte podarilo znížiť na 4:5, no Kližan pri vlastnom podaní spečatil zisk prvého setu. O osude druhého dejstva rozhodol rýchly brejk zverenca českého trénera Martina Damma. V treťom sete Kližan po brejku vo štvrtom geme odskočil súperovi na 4:1. Rola však nezložil zbrane, vyrovnal na 4:4 a po ďalšom brejku v jedenástom geme si vynútil štvrtý set. V ňom za stavu 4:3 pre Kližana začal úradovať dážď, a tak obaja hráči museli zamieriť opäť do šatne. O osude setu napokon rozhodol tajbrejk, v ktorom mal navrch slovenský tenista. Za stavu 6:2 premenil pri vlastnom servise hneď prvý mečbal. O postup do osemfinále nastúpi Kližan proti Francúzovi Stephanovi Robertovi. Už teraz je isté, že po skončení turnaja sa vráti do prvej svetovej stovky. Slovenský daviscupový reprezentant má v Melbourne šancu vyrovnať svoje grandslamové maximum z US Open z roku 2012, keď postúpil medzi elitnú šestnástku.
Rybáriková viedla v oboch setoch proti Narovej 3:1, ale sľubný náskok ani raz nevyužila. Z Melbourne si odnáša 70 bodov do svetového rebríčka a prémiu 50 000 AUD.

Dominika Cibulková
: ,,Za výkon si zaslúžim jednotku. Vychádzalo mi úplne všetko - servis, returny, údery od základnej čiary. Výborne som to zvládla psychicky. Išla som na kurt uvoľnená a od prvej do poslednej loptičky som hrala presne to, čo sme si trénerom Maťom Liptákom povedali, výborne som dodržiavala stanovenú taktiku. Keď som po zápase išla z kurtu, hovorila som našim, že slnko dnes pálilo ešte viac ako v zápase úvodného kola proti Talianke Schiavoneovej. To bol fyzický veľmi náročný duel. Nie je nič lepšie, ako odohrať v brutálnom teple takýto krátky zápas a ušetriť sily."
Karolína Schmiedlová: ,,Mohla som odohrať lepší zápas, spravila som veľa chýb. Vždy keď som doťahovala a dostala sa do výmen, nevyužila som veľké šance, najmä v druhom sete. Dnes bolo v Melbourne veľmi teplo a v takýchto podmienkach sa hrá veľmi ťažko. Pokúsim sa z dnešného duelu zobrať ponaučenie. Musím sa snažiť zachytiť začiatky zápasov a viac sa sústrediť na servis, ktorý ma dnes nepodržal. "
Martin Kližan: ,,Bol to zápas o nervoch, na ktorý v živote nezabudnem, naozaj extrém. Dvakrát ho prerušili, trikrát sme išli na kurt. Od desiatej ráno do desiatej večer sme boli v pozore a strehu. Spotili sme sa už pri ceste na dvorec, pretože bolo 43 stupňov. Prvé dva sety som mal pod kontrolou a získal som ich pomerne ľahko, vždy na začiatku som ho brejkol a potom som si držal servis. Potom nasledovala štyriapolhodinová prestávka pre extrémne teplo. Škoda, že som nezvládol tretí set, v ktorom som viedol 4:1. Súper začal viac hrýzť, ja som naopak bol trochu pasívny. Vo štvrtom sete, pred ktorým mi pomohla dažďová prestávka, som si to však už nenechal ujsť. Bojoval som a tajbrejk som zaslúžene vyhral. My chlapci z Petržalky sme zvyknutí na iné veci, nejaké teplo nám nemôže prekážať. Veľa hráčov tu skrečovalo, no ja som si išiel svojou cestou a dotiahol som to do úspešného konca. Je to nielen o vôli, ale aj o mentálnej sile. Človek sa musí zaprieť a ísť do toho, aj keď je vonku 50 stupňov."

Dvojhra - 2. kolo, muži
Martin KLIŽAN (SR) - Blaž Rola (Slov.) 6:4, 6:3, 5:7, 7:6 (2)
Dvojhra - 2. kolo, ženy
Dominika CIBULKOVÁ (20-SR) - Stefanie Vögeleová (Švajč.) 6:0, 6:1
Garbine Muguruzová (Šp.) - Karolína Schmiedlová (SR) 6:3, 6:3
Kurumi Narová (Jap.) - Magdaléna Rybáriková (32-SR) 6:4, 6:3

Štvorhry Cibulkovej a Hantuchovej s partnerkami zo zahraničia zrušili pre posun v programe.

Vložené: 16. 01. 2014       Kategória: Aktuality

Šupová víťazkou turnaja ITF J100 v Nemecku

Kali Šupová získala titul vo dvojhre na medzinárodnom juniorskom turnaji ITF J100 v nemeckom Neunkirchene. V pozícii nasadenej sedmičky zvíťazila vo finále nad jednotkou pavúka Beatrise Zeltinovou z Lotyšska a zdolala ju 7:6(8), 6:4. Zverenka trénera Mateja Liptáka nestratila na turnaji ani jeden set. Pre stále iba štrnásťročnú hráčku Národného tenisového centra je to už druhý singlový titul na juniorskom okruhu ITF.