Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Kapitánka Zrubáková hodnotí tím dievčat do 16 rokov

Kapitánka tímu hráčok do 16 rokov Radka ZRUBÁKOVÁ (na snímke) hodnotí vystúpenie slovenského družstva na ME (Summer Cup). Dievčatá skončili na piatom mieste a postúpili na celosvetové finále juniorského Fed Cupu do Mexika.
Naše družstvo vyžrebovali do kvalifikačnej skupiny, ktorá sa uskutočnila v Rakovníku. Slovensko sa predstavilo v zostave Kristína Schmiedlová, Katarína Strešnáková a Tereza Mihalíková. V skupine sme mali Česko, Srbsko, Taliansko, Poľsko, Dánsko a Izrael.
Vďaka rebríčkovému umiestneniu Kristíny a Kataríny sme ako prvý nasadený tím mali voľné kolo. Potom sme podľa očakávania hrali o postup so Srbkami. Na dvojhry som postavila Kiku a Katku. Oba zápasy boli vyrovnané, plné zvratov. Na jednej aj druhej strane dievčatá
striedali výborné momenty so sériami ľahkých chýb. Hralo sa v 32 stupňovej horúčave. Vždy, keď sa zdalo, že niektorá z hráčok získa prevahu, prišli ľahké chyby.
Nakoniec sa nám podarilo obidva zápasy dotiahnuť do víťazného konca. Na kurte sme strávili šesť hodín. Rozhodli dve – tri lopty v závere oboch dvojhier, ktoré tentoraz boli v náš prospech určite aj vďaka úžasnej bojovnosti našich hráčok. Štvorhru nám po prvom vyhranom sete Srbky skrečovali, jedna z nich nebola po náročnej dvojhre schopná hrať ďalej.
Češka do finále s podaním zospodu
Vo finále sme hrali proti Češkám. Tie v prvom aj druhom kole bojovali hlavne samy so sebou. Ich jednotka Heinová mala problémy so servisom. Napokon podávala zospodu, napriek tomu sa dostali do finále.
Katka po ťažkom dni proti Srbkám, ani Kika proti jednotke Heinovej, ktorá servovala prvé podanie do plachty a druhé na vlastnú polovicu, nakoniec podávala aj zospodu, nepredviedli ideálny výkon, ale za daných okolností to stačilo na víťazstvo v skupine.
Návrat do Leysinu po 28 rokoch
Na finálovú skupinu sme cestovali do švajčiarskeho Leysinu, kde som ako hráčka pred 28 reprezentovala bývalé Československo...
Ako víťazi skupiny sme boli 3. nasadení. Žreb nám prisúdil Francúzky. Do dvojhier som opäť postavila Kiku a Katku. Tá bola zaskočená tlakom súperky, nebola schopná kontrovať a keďže servis nie je jej silnou stránkou, mala pod tlakom slabú úspešnosť prvého podania a robila množstvo dvojchýb. Francúzka si reternom robila priame body. Naša druhá dvojhra bola vyrovnanejšia, ani Kika však nedokázala vytvoriť tlak na útočne hrajúcu súperku. Bola podstatne pomalšia na nohách, a preto si nevedela urobiť pozíciu na údery, ktorými by súperku zatlačila. Aj ju sklamal servis. V dôležitých momentoch, keď mala akú – takú šancu na zvrátenie zápasu, urobila dvojchyby, a tak sme tto stretnutie prehrali. Štvorhru dvojica Schmiedlová, Mihalíková vyhrala a tak bolo konečné skóre 1:2.
V stretnutí o 5. – 8. miesto s Veľkou Britániou som na pozíciu dvojky postavila Terezu Mihalíkovú. Vybojovala prvý bod v troch setoch, druhý s prehľadom pridala Kika a tretí vo štvorhre dvojica Strešnáková, Mihalíková.
Záver v daždi a hmle
0 5. miesto sme v posledný deň hrali proti Slovinkám. Bolo zlé počasie, hmla, chvíľami nebolo vidieť loptu. V dvojhrách nastúpili opäť Tereza a Kristína. Terka síce nezopakovala svoju hru z predošlého dňa, ale v dôležitých chvíľach zabrala. Súperka jej trochu pomohla a viedli sme 1:0. Kika po tesnom prvom sete s prehľadom vyhrala druhý, a tak sme mali po dvojhrách 2:0. N štvorhru opäť nastúpili Terka s Katkou. Prvý set vyhrali, počas druhého sa rozpršalo, no rozhodca bol neoblomný a chcel pokračovať. Na mazľavom povrchu s hmlou pred očami bojovali dievčatá o druhý set, ktorý nakoniec prehrali v tajbrejku. Keďže Terku už od predošlého dňa pobolieval chrbát, za stavu 0:3 v treťom sme naše štvorhru skrečovali.
Názor kapitánky
Čo sa týka kvalifikačných skupín, tie sú trochu o šťastí. V každej skupine sú dva – tri silné tímy. Záleží na tom, ku komu je krajina vyžrebovaná. Hlavne aké rebríčkové postavenie majú hráčky do 16 rokov. Podľa toho sa robí nasadenie.. Stále však platí, že ak chceme postúpiť, musíme zdolať najmenej jeden silný tím. To sa nám aj podarilo.
Vo finálovej skupine sa vždy zíde najmenej šesť veľmi kvalitných tímov a k tomu jeden – dva také, čo majú kvalitnú hráčku. Ale iba jednu, druhé je o čosi slabšia.. Jednotka to utiahne aj v debli, alebo majú kvalitné deblistky a stačí im vyhrať jednu dvojhru. Tak to bolo aj v Leysine.
Je paradoxom, ze tím Česka, napriek herným problémom, ktoré mal v Rakovníku, sa dokázal presadiť proti dobre hrajúcim Francúzkam. Tie však mali v nohách ťažké stretnutie proti Rusku. To Češky využili.
Pohľad na slovenské hráčky
Kristína Schmiedlová určite patrí vo svojom ročníku medzi najlepšie hráčky. Chýba jej trochu viac agresivity v hre, v dôležitých chvíľach zväčša čaká na chybu súperky, ktorá nie vždy príde. Často zatlačí súperku výborným úderom, ale ostane čakať na základnej čiare a tým dá súperke čas na vrátenie sa do hry. Napriek tomu, že má dobrý servis, má mizivé percento úspešnosti prvého a takisto druhá kvalitný servis ju zradí v dôležitých momentoch. Má výborné základné údery, kvalitný servis, musí popracovať na volejoch, prechode dopredu a úspešnosti podania.
Katarína Strešnáková napriek nie veľkému fyzickému fondu si vie zo základnej čiary vytvoriť tlak. Tvorí hru, vied si urobiť body, no pri zdatnejšej súperke, keď treba ísť dopredu a zrýchliť hru, jej to chýba. Podanie je jednoznačná slabina. Je veľkou bojovníčkou a v dôležitých momentoch vie zahrať aj zariskovať.
Tereza Mihalíková má dobrý základ v úderoch aj podaní. Snaží sa hrať celodvorcovú hru, zatiaľ je jej hra dosť nevyrovnaná a zbytočne opatrná. Zahrá výborné lopty, ktorými tlačí súperku a robí si body, vzápätí sa stiahne a začne hrať obranne a robí zbytočné chyby. Často sa jej stáva, že nevie, aké je skóre, potom je ťažké robiť taktiku na základe skóre. Dobrý servis jej pomáha si robiť body pri podaní a zásluhou dobrého pohybu vráti aj ťažké údery, čím núti súperky hrať presnejšie a robiť chyby.
Hráčky utvorili super tím
Myslím, že všetky hráčky v tejto vekovej kategórii majú problém s udržaním konštantného výkonu počas zápasu. Niekedy je to ako na hojdačke. Jednoznačne však môžem skonštatovať, že bez kvalitného podania a schopnosti hrať víťazné údery sa už v tejto kategórii nedá presadiť. Zatiaľ je v ich hre veľa nevynútených chýb.
Naše dievčatá utvorili super tím, mali v ňom pohodu a aj vďaka tomu sme obsadili 5. miesto a postúpili na celosvetové finále juniorského Fed Cupu do Mexika.

Pohánková v Nantes víťazne
Mia Pohánková (na snímke) postúpila do druhého kola dvojhry na turnaji ITF WTT W50 vo francúzskom meste Nantes (40 000 USD, tvrdý povrch v hale). Úspešná kvalifikantka zvíťazila v úvodnom kole nad domácou hráčkou Amandine Hesseovou a zdolala ju 7:5, 6:4 za 95 minút. Zverenka trénera Róberta Gašparetza a kondičného Kristiána Cupáka si v druhom kole zmeria sily s ďalšou Francúzkou Julie Belgraverovou. Pre šestnásťročnú hráčku Národného tenisového centra je to šiesty turnaj v kariére na ženskom okruhu ITF.

Gombos aj Molčan končia v kvalde
Norbert Gombos ani Alex Molčan (na snímke) nepostúpili do finále kvalifikácie na challengeri 100 na španielskej Menorce (145 250 eur, antuka vonku). V úvodnom kvalifikačnom kole zvíťazil Gombos nad domácim hráčom Pablom Masjuanom Ginelom a zdolal ho 4:6, 6:4, 6:3. V súboji o postup do hlavnej súťaže si zmeral sily so Švajčiarom Kilianom Feldbauschom, ktorému za stavu 6:4, 4:6, 2:5 zápas skrečoval.

Vargovej tesne ušiel postup
Nina Vargová sa neprebojovala do hlavnej súťaže dvojhry na turnaji WTA 125 v tureckej Antalyi (115 000 USD, antuka vonku). V pozícii nasadenej šestky zvíťazila v úvodnom kvalifikačnom kole nad domácou Ilay Yorukovou 6:2, 6:2, v súboji o postup do hlavnej časti však nestačila na trojku eliminačného pavúka Taru Wuerthovú z Chorvátska a podľahla jej vo vyrovnanom zápase 4:6, 6:3, 5:7 za rovné tri hodiny. Zverenka trénerky Zuzany de Widt a kondičného Ladislava Olasza sa v kvalifikácii turnaja pod hlavičkou WTA predstavila vôbec po prvý raz.
FOTO: Marleen Fouchier

Pokorný so ziskom double na ITF M15 v Monastire
Lukáš Pokorný získal titul vo dvojhre aj štvorhre na turnaji ITF WTT M15 v tuniskom Monastire (15 000 USD, tvrdý povrch vonku). Najvyššie nasadený hráč zvíťazil v singlovom finále nad päťkou pavúka Lucom Potenzom z Talianska a zdolal ho 5:7, 6:1, 6:1 za rovné dve hodiny. Zverenec trénera Ľubomíra Kurhajca a kondičného Pavla Šmelu sa radoval aj vo štvorhre, spolu s Francúzom Florentom Baxom nestratili v pozícii turnajových jednotiek ani set. V súboji o titul zdolali druhý nasadený česko-grécky pár Matthew William Donald, Dimitris Sakellaridis 6:4, 6:4.

Zelníčková víťazkou štvorhry na ITF W15 v Monastire
Radka Zelníčková (na snímke vľavo) získala deblový titul na turnaji ITF WTT W15 v tuniskom Monastire (15 000 USD, tvrdý povrch vonku). Po boku Grékyne Sapfo Sakellaridiovej si v pozícii najvyššie nasadeného páru poradili vo finále s taliansko-rumunskou dvojicou Lavinia Lucianová, Maria Tomová a zdolali ju 6:2, 6:3 za 66 minút. Na turnaji nestratili ani jeden set. Pre dvadsaťjedenročnú Zelníčkovú je to štrnásty titul vo štvorhre na okruhu ITF.

Slovensko v Európe v Top 10!
Slovenský tenis zaznamenal v roku 2024 mnohé výrazné úspechy na medzinárodnej scéne. Ukazuje sa, že v mládežníckych kategóriách má Slovensko na čom stavať a že do budúcnosti sa tak môže pozerať s optimizmom. Svedčia o tom individuálne aj tímové výsledky mladých talentovaných reprezentantov vo všetkých vekových kategóriách. Nezaostali ani profefionáli, ktorí rovnako dosiahli množstvo pozoruhodných výsledkov medzi jednotlivcami aj v národných tímových súťažiach - Davis Cupe a Billie Jean King Cupe.