Nike Junior Tour: Dievčatá boli úspešnejšie

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Nike Junior Tour: Dievčatá boli úspešnejšie

Floridský Club Med Sandpiper Bay hostil v decembri po roku opäť (tretí raz celkovo) už 15. ročník celosvetového finále čoraz populárnejšej súťaže Nike Junior Tour. O vystúpení slovenských tenistov píše vedúci výpravy Rudolf Vrábel.

Na Floride štartovali najlepší chlapci a dievčatá do 12 a 14 rokov z 31 krajín, na voľné karty ešte z troch ďalších. Zo Slovenska už tradične víťazi dvojhier z letných majstrovstiev SR oboch žiackych kategórií. Aj keď hlavné logo tohto ročníka nieslo názov „Not Just Tennis“, bolo to ako vždy prioritne o tenise. Tri kategórie sa hrali na dvorcoch s tvrdým povrchom, len mladší chlapci na zelenej antuke. Z našich boli tentoraz úspešnejšie dievčatá.

Kužmová vo štvrťfinále

Ešte nedávna líderka európskeho rebríčka Viktória Kužmová postupom do štvrťfinále rozhodne nesklamala, sama však určite mala vyššie ambície. V prvom kole doslova zostrelila obávanú Rusku A. Pospelovovú. Zápas bol pre tmu po prvom sete prerušený, ale aj rannú časovo posunutú dohrávku (mokré dvorce) zvládla Vika výborne. V druhom kole jej už narobila nečakané problémy C. Gorchesová z Mexika, vysoká, fyzicky zdatná súperka s pekným a účinným jednoručným bekhendom (problémy robil najmä rezaný). Tentoraz bolo prerušenie za stavu 3:2 a 0:30 v treťom sete pre Viku určite vhodnejšie. Ráno bol zápas pre mokré kurty opäť posunutý, Vika vyhrala rozohraný gem (súperka mala 5 výhod), neskôr viedla 5:3 a priam ukážkovo pokazila gem, v ktorom viedla 30:0. Nahraný forhend, hneď ďalší prvý forhend, forhend volej a opäť rýchly forhend a bolo 5:4, po chvíli 5:5. Zápas sa rozhodoval v tajbrejku, Vika otočila z 2:4 na 6:4 a v nervóznom závere vyhrala 7:5. Únavná dohrávka trvala viac ako hodinu, ale na štvrťfinále proti Francúzke T. Gravouilovej musela už o 45 minút. A po viac ako trojhodinovom boji, v ktorom rozhodli tri tajbrejky, boli žiaľ slzičky i zlosť na jej strane. Zlosť najmä za viaceré chybné rozhodnutia empajrového rozhodcu. V koncovke druhého setu rozhodol za stavu 7:7 v tajbrejku aut na vzdialenejšej pozdĺžnej čiare, ktorý videl len on. V závere zápasu pôsobila Vika už dosť vyčerpane a vôbec som si ju nevedel predstaviť v ďalšom, ktorý ešte v ten deň nasledoval. Víťazkou sa možno prekvapujúco stala K. Jokičová zo Srbska, ale Vika je do budúcnosti hráčkou, ktorá má predpoklady splniť veľmi vysoké ciele.
Získali cenné skúsenosti
Laure Roháčovej pomohlo v mladšej kategórii nasadenie, keď sa v úvode vyhla ťažším súperkám. V prvom kole proti S. Waltertovej zo Švajčiarska zle začala (0:5 snáď za 10 minút) a prvý raz viedla až 4:3 druhom sete. V treťom po ošetrení palca otočila z 0:2. Hodnotenie zápasu – vyhrať je dôležité vtedy, keď sa hra nedarí. V druhom kole s trojhodinovým ranným posunom odohrala proti Talianke A. Curciovej výborný zápas a súperku hladko zdolala. Opačný priebeh malo štvrťfinále, keď proti drobnej Rumunke M. Marculescuovej (už v úvode vyradila najvyššie nasadenú hráčku) nenašla protizbraň. Súperka hru výborne predvídala a pohybovala sa, všetko vrátila, každú ťažšiu loptu lobom, jej „kopce“ niekedy našu hráčku doslova preskakovali. Laura mala zdravotný tréningový výpadok tesne pred akciou a na tvrdých dvorcoch prakticky netrénovala. Jej hra je vhodná na tvrdé dvorce, čakal som, že sa môže ešte viac „predviesť“. Bola to však pre ňu nielen odmena za letný domáci titul, ale najmä nenahraditeľná skúsenosť. V tejto kategórii štartovala na voľnú kartu Nike aj 11-ročná Viktória Morvayová. Najskôr vo veľmi dlhom a ťažkom zápase porazila A. Joldičovú z Bosny a Hercegoviny. Vyhrala prvý a tretí set, keď jej viditeľne sedeli nové lopty, s ktorými mohla byť aktívnejšia a ukončiť výmeny. V druhom kole bola Španielka P. Arias Manjonová nad jej sily. Priebeh zápasu bol určite vyrovnanejší ako výsledok. Finále obstarali už v USA narodené – Abigail Desyatniková a Claire Liuová. Úspech tentoraz slávili čínske korene.
Vo dvojhre starších chlapcov štartoval Lukáš Klein. K nemu nebol žreb žičlivý, už v úvode ho čakal nasadený M. Osmakčič zo Švajčiarska. Vysoký chlapec, ktorý by sa fyzicky nestratil ani medzi dorastencami do 18. Ťažil z výborného podania a svojou hrou Lukáša trvale pretláčal. Pre zápasovú kolíziu (hralo sa štvrťfinále Kužmovej) neviem hodnotiť jeho zápas v súťaži útechy, zrejme v takýchto prípadoch chýba aj potrebná motivácia. Vo finále, ktoré sa pre dážď muselo z časových dôvodov dohrávať na antuke, otočil nenasadený M. Valkusz z Maďarska zápas proti favorizovanému J. Clarkovi z Veľkej Británie.
S Austrálčanom A. Popyrinom nastúpil na zelenej antuke v prvom kole dvojhry do 12 rokov Viktor Bánczi. Pod dohľadom osobného trénera predčil súpera po všetkých stránkach a hladko vyhral. Aj zápas druhého kola proti A. Nefvemu z USA výborne rozohral a v prvom sete hladko vyhral. Zápas sa však otočil v druhej polovici, keď už Viktor pôsobil veľmi unavene. Na teplo spojené s vysokou vlhkosťou neboli naši hráči s výnimkou Morvayovej dostatočne aklimatizovaní. Túto kategóriu po výbornom výkone vyhral Nemec R. Mollekker. Pravdivo treba priznať, že už semifinálové zápasy by boli u nás ozdobou i vyššej vekovej kategórie.
Vďaka za podporu účasti
V krásnom prostredí a pri všeobecne výborných podmienkach turnaju menej žičilo len počasie. Na rozdiel od minulého roka pršalo tentoraz večer alebo v noci, najmä dvorce s tvrdým povrchom boli však ráno dlho mokré a pri spomínanej vysokej vlhkosti a sa často začínalo s meškaním. Turnaj má už svoj tradičný sprievodný program, usporiadateľ chce deťom pripraviť vždy popri tenise aj primerané zábavné programy. Len jedna perlička záverom. Po prílete nás spolu s českým tímom odviezla z letiska v Miami do cca 100 míľ vzdialeného rezortu 10-metrová luxusná limuzína... Veľké poďakovanie patrí spoločnosti Nike Slovensko, ktorá naším najlepším mladým hráčom účasť na tejto prestížnej akcii zabezpečuje.

Výsledky
V. Kužmová (4)

A. Pospelovová (RUS) 6-1 6-2
C. Gorchesová (MEX) 6-3 2-6 7-6(5)
T. Gravouilová (FRA, 7) 7-6(4) 6-7(7) 6-7(3)

Cíleková s Kročkovou s titulom vo štvorhre na ITF W15 v Srbsku

Laura Cíleková (na snímke vpravo) s Natáliou Kročkovou získali titul vo štvorhre na turnaji ITF WTT W15 v srbskom meste Kursumlijska Banja. V pozícii druhého nasadeného páru zvíťazili nad ruskými štvorkami pavúka Victoriou Borodulinovou s Jekaterinou Kazionovovou a zdolali ich 6:4, 5:7, 10-3 za 101 minút. Pre osemnásťročnú Cílekovú je vôbec prvý titul na ženskom okruhu ITF, o tri roky mladšia Kročková sa teší v debli po druhý raz.