Wimbledon: Stop aj Rybárikovej

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Wimbledon: Stop aj Rybárikovej

Všetky tri Slovenky dnes vo Wimbledone vypadli v 1. kole: Viktória Kužmová, Karolína Schmiedlová a aj Magdaléna Rybáriková, ktorá tak neobháji vlaňajšie semifinále. Ako nasadená devätnástka prehrala na tráve All England Clubu s Rumunkou Soranou Cirsteovou 5:7, 3:6. V prvom sete nevyužila náskok 5:3 a 30:0. Vo svetovom rebríčku WTA si výrazne pohorší, v jeho onlajn vydaní figuruje zatiaľ na 28. mieste.

Rybáriková bola v úvode zápasu s Cirsteovou lepšou hráčkou, variovala údery, účinne využívala bekhendový slajz. Za stavu 1:1 síce nevyužila dva brejkbaly, no v siedmom geme čistou hrou prelomila podanie Rumunky a po potvrdení brejku odskočila súperke na 5:3. Cirsteová však nezložila zbrane, vďaka agresívnej hre i nevynúteným chybám Slovenky získala štyri gemy v rade a úvodný set sa stal napokon jej korisťou. Zakončila ho víťazným bekhendovým krosom.
      Rumunka sa dostala na koňa a v druhom dejstve sa rýchlo ujala vedenia 2:0. Rybáriková síce otočila na 3:2, no v ďalšom priebehu zápasu už nezískala ani gem. Cirsteová premenila v deviatom geme hneď prvý mečbal a upravila vzájomnú bilanciu s finalistkou turnaja WTA v Birminghame na 2:1. Slovenku jasne prevýšila vo víťazných úderoch. Rybáriková, ktorá premenila iba dva brejkbaly z desiatich, deviatykrát v kariére stroskotala vo Wimbledone hneď na úvodnej prekážke. V roku 2015 sa dostala do 3. kola a vlani postúpila prvýkrát na grandslamovej pôde medzi elitné kvarteto.
      Rybáriková bola po prehre sklamaná. "Bol to jeden z mojich najhorších zápasov na tráve. Sama neviem, čo sa presne stalo. Súperka hrala agresívne, pálila do toho. Ja som jej pomáhala tým, že som musela ísť často cez druhý servis. Ona ma potom tlačila a nepustila ma k mojej hre. Podmienky boli dnes úplne iné ako v Birminghame či v Eastbourne. Vonku bolo 28 stupňov, tráva bola  pomalšia a nefungovali mi na nej až tak slajzy. Mne skôr vyhovuje, keď je polooblačno a tráva je rýchlejšia. Podmienky boli však pre obe rovnaké. Nepredviedla som nič, čím by som súperke ublížila. V prvom sete som si pri jednom pohybe natiahla achilovku, no to nebola hlavná príčina prehry. Vo Wimbledone hrám ešte debla po boku Chorvátky Petry Martičovej a potom si dám pauzu. Najbližšie sa predstavím až na turnaji v kanadskom Montreale, potom ma čakajú podujatia v Cincinnati, v New Haven a US Open," povedala pre TASR zverenka trénera Petra Hubera.

Karolína Schmiedlová ani na piaty pokus neprešla cez 1. kolo wimbledonskej dvojhry. Francúzke Kristine Mladenovicovej podľahla 7:5, 2:6, 2:6. Posledným slovenským želiezkom v ženskom singli na treťom grandslamovom turnaji roka tak zostala Dominika Cibulková, ktorá nastúpi v utorok o 12.30 h proti Mladenovicovej krajanke Alize Cornetovej.

Prvý set duelu medzi Schmiedlovou a Mladenovicovou bol ako na hojdačke. Slovenka viedla 4:2, Francúzka následne otočila na 5:4, no záver patril zverenke trénera Milana Martinca. V druhom sete Mladenovicová výrazne zlepšila servis i returny a po dvoch brejkoch si vybudovala rozhodujúci náskok 4:0. Aj v treťom dejstve dominovala favorizovaná Francúzka, ktorá vyrovnala vzájomnú bilanciu so Schmiedlovou na 1:1.

"Mladenovicová bola na úvodné kolo ťažká súperka, na grandslame si však človek nevyberie. Francúzka síce nemá optimálnu formu, no bojuje. Dnes veľmi dobre podávala i returnovala, čo rozhodlo, aj keď na jej výkone bola badať nervozita. Mohla som tento zápas vyhrať alebo minimálne ju viac potrápiť, nevyužila som však šance. Mne sa nehrá na tráve najlepšie, wimbledonské kurty sú rýchle a dnes mierne pofukovalo, Podmienky však boli pre obe rovnaké. Teraz ma čakajú tri antukové turnaje v Budapešti, Bukurešti a Moskve," povedala Schmiedlová.

Viktória Kužmová neuspela pri premiére v hlavnej súťaži ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. Napriek sľubnému úvodu prehrala so Švédkou Rebeccou Petersonovou 6:7 (3), 6:7 (9). V tajbrejku druhého dejstva nevyužila štyri setbaly. Jej maximom na podujatiach veľkej štvorky zostáva 2. kolo z tohtoročného Roland Garros v Paríži.

Kužmová viedla na začiatku zápasu 4:2 i 5:3 a v desiatom geme bola pri vlastnom podaní dve loptičky od zisku prvého setu. Švédka však vyrovnala na 5:5 a vynútila si tajbrejk, v ktorom mala navrch. V druhom dejstve sa Petersonová po rýchlom brejku ujala vedenia 4:2. Kužmová vyrovnala na 4:4 a dotiahla set do tajbrejku, no v dramatickej skrátenej hre napokon ťahala za kratší koniec.

Kužmovú mrzeli nevydarené koncovky setov. "V oboch setoch som to mala dobre rozohrané, nedotiahla som to však do úspešného konca. Súperka dnes lepšie servovala, v dôležitých momentoch si dokázala pomôcť prvým podaním a robila menej chýb ako ja, čo rozhodlo o výsledku. Keby som mala zhodnotiť celú trávnatú časť sezóny, na tomto rýchlom povrchu som sa cítila dobre. V Hertogenboschi som odohrala výborné zápasy a trochu smolne som prehrala semifinále s Kirsten Flipkensovou. Po tomto turnaji som sa cítila unavená a Mallorka ani Wimbledon mi nevyšli podľa predstáv, no trávu mám stále rada. Vyzerá to zatiaľ tak, že teraz sa vrátim na dva turnaje na antuku a potom pôjdem na americký hard," povedala pre TASR odchovankyňa košického tenisu.

Kužmová spravila v tomto roku veľký výkonnostný progres. Na turnajoch WTA v Budapešti a Hertogenboschi postúpila až do semifinále. Na podujatiach ITF EMPIRE Slovak Open v Trnave a v čínskom Šen-čene sa tešila zo zisku cenných trofejí. Vo svetovom rebríčku sa prepracovala do prvej sedemdesiatky.

Zverenka trénera Michala Mertiňáka zažiarila aj v Pohári federácie. Vo februári v dueli 1. kola II. svetovej skupiny proti Rusku vybojovala v bratislavskom NTC rozhodujúci tretí bod. V aprílovej baráži o svetovú skupinu v bieloruskom Minsku zdolala Aleksandru Sasnovičovú i Arinu Sobolenkovú a vyslúžila si nomináciu na fedcupové srdiečko za prístup k reprezentácii. (Tasr)

Vložené: 02. 07. 2018       Kategória: Aktuality

Kovalík hladko do druhého kola

Jozef Kovalík postúpil do druhého kola dvojhry na challengeri 75 v nemeckom Karlsruhe (74 825 eur, antuka vonku). Druhý nasadený hráč zvíťazil v úvodnom zápase nad domácim kvalifikantom Niklasom Schellom a zdolal ho 6:1, 6:2 za bleskových 38 minút. Jeho ďalším súperom bude víťaz venezuelsko-nemeckého súboja medzi Gonzalom Oliveirom a kvalifikantom Liamom Gavrielidesom. Zverenec trénera Borisa Borgulu a kondičného Sebastiána Smoleňáka sa v Nemecku predstaví aj vo štvorhre. Spolu s Igorom Zelenayom vyzvú českú dvojicu Jiří Barnát, Roman Jebavý.