Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Vysvetlenie k najdiskutovanejším témam v návrhu Stanov STZ
1. Snaha o zasahovanie do vnútorných záležitostí RTZ, ktoré sú samostatné občianske združenia s právnou subjektivitou pod hrozbou vylúčenia/pozastavenia ich členstva v STZ.
Nejde o zasahovanie do vnútorných záležitostí regionálnych tenisových zväzov (RTZ) ale o zosúladenie pravidiel pri určení počtu hlasov klubov, keďže v každom RTZ tie pravidlá doteraz boli určené odlišne. Zároveň ide o to, aby boli v každom z jednotlivých RTZ rovnaké podmienky na určenie počtu hlasov klubov na zasadnutiach ich najvyššieho orgánu, aby kluby s rovnakými parametrami v rôznych regiónoch mali stanovený výpočet a váhu hlasov rovnakým spôsobom. Na zasadnutiach najvyšších orgánov RTZ sa volia aj delegáti najvyššieho orgánu Rady STZ, kde považujeme za nutné a spravodlivé nastaviť rovnakým spôsobom váhy hlasov klubov, čo je aj v súlade s §19, ods.2) Zákona o športe, podľa ktorého „počet členov, spôsob vytvorenia a spôsob hlasovania členov najvyššieho orgánu (ďalej len „kľúč delegátov“) musí byť upravený v stanovách národného športového zväzu.“ V prípade volebného kľúča RTZ ide presne o „spôsob vytvorenia najvyššieho orgánu“, ktorý stanovy definujú, keďže 32 z 33 členov najvyššieho orgánu volia najvyššie orgány štyroch RTZ. Jednotlivé RTZ nie sú úplne nezávislé občianske združenia (ako napr. tenisové kluby), sú riadnymi členmi STZ, ktoré realizujú úlohy odvodené zo Stanov STZ vo svojej územnej pôsobnosti, podieľajú sa na vytváraní orgánov STZ, sú v rozhodujúcej miere financované zo zdrojov STZ a ich členmi sú len kluby z príslušného regiónu registrované priamo v STZ.
Ak majú byť stanovy dôsledné, musia obsahovať aj ustanovenia pre prípad, že RTZ svoje stanovy nezosúladí so Stanovami STZ. Dôsledkom takéhoto stavu je pozastavenie členstva RTZ v STZ, nejde o žiadne vylúčenie.
2. Snaha o nedemokratické prerozdelenie moci v rámci organizácie popierajúce rozdelenie medzi zákonodarné, výkonné a kontrolné orgány.
Ustanovenie o „nezlučiteľnosti“ člena VV a Rady je v súčasných stanovách, v návrhu nových stanov sme ho vypustili. Nejde o žiadne nedemokratické prerozdelenie moci, zákon o športe takúto nezlučiteľnosť člena najvyššieho orgánu a najvyššieho výkonného orgánu nevyžaduje, upozornila nás na to aj HKŠ, že sme mali doteraz stanovy upravené nad rámec regulácií, ktoré zákon vyžadoval. Pôvodné ustanovenie v súčasne platných stanovách komplikovalo postup pri začiatku a konci výkonu funkcie členov VV (ak boli zvolení do Rady) a pri ich zastupovaní náhradníkmi (situácia na Rade 2022). A je vyslovene na každom RTZ, či navrhne do VV STZ rovnakých kandidátov, akí už boli zvolení do Rady, alebo ponúkne iné osoby.
Stále platí ustanovenie čl. V. bodu 11 pre prípad, že by Rada rozhodovala neskôr v rovnakej veci ako VV : „Člen orgánu STZ alebo jeho člena, ktorý rozhodoval vo veci v ktoromkoľvek stupni, je vylúčený z rozhodovania v tej istej veci v orgáne, ktorý rozhoduje v inom stupni alebo v tej istej veci vykonáva kontrolnú pôsobnosť alebo prieskumnú pôsobnosť voči konečnému rozhodnutiu orgánu STZ alebo jeho člena.“
Pre kontrolóra vždy platí nezlučiteľnosť výkonu funkcie v akomkoľvek inom orgáne.
3. Snaha o oklieštenie právomocí najvyššieho orgánu STZ – Rady STZ, za účelom posilnenia právomocí VV STZ a prezidenta STZ.
Stanovy zámerne neokliešťujú žiadne reálne právomoci Rady. Z návrhu stanov vypadla skutočne nasledujúca veta, ktorá sa ale týkala iba revízie rozhodnutí VV v športovo-technických veciach, čo už kritici návrhu nespomenuli : „Rada STZ vykonáva funkciu orgánu mimoriadnej revízie rozhodnutí Výkonného výboru STZ v športovo-technických veciach“. Išlo len o preklep pri poslednej gramatickej korektúre textu a terminológie vo finálnom návrhu stanov a predchádzajúca veta odtiaľ omylom vypadla, nešlo o zámer. Ustanovenie bude do návrhu stanov opätovne doplnené. V doterajšej histórii STZ táto kompetencia Rady nebola vôbec využitá. Stále platí aj iné v podstate významovo totožné ustanovenie stanov, kde Rada „vydáva záväzné odporúčania pre VV STZ na zmenu športovo-technických predpisov STZ, ktoré je VV STZ povinný zapracovať do zmien týchto predpisov s platnosťou od začiatku nasledujúcej súťažnej sezóny“.
Čo sa týka pozastavenia členstva v STZ, to nebolo ani doteraz v kompetencii Rady (doteraz Rada rozhodovala a po novom bude rozhodovať len o vylúčení člena), takže pri pozastavení členstva RTZ rozhodnutím VV STZ nejde o posilnenie jeho právomocí na úkor Rady.
A nakoniec, aj v zmysle doterajších stanov prezidenta mohla odvolať len Rada STZ, došlo len k zmene kvóra z doterajšej nadpolovičnej väčšiny na 2/3 väčšinu, rovnako ako je to zo zákona u kontrolóra STZ. Týmto ustanovením sa ale žiadne právomoci prezidenta nemenia, ostávajú rovnaké v aktuálne platných aj nových stanovách.
4. Rozdielne nastavenie výpočtu volebného kľúča pre STZ a RTZ – tzv. dvojaký meter pri výpočte kľúča.
Ten istý počet hlasov klubov podľa kľúča pre kluby je rozhodujúci aj pre určenie poradia RTZ pre stanovenie počtu hlasov v Rade. Návrh kľúča delegátov (9 najväčší RTZ, 8 druhý, 8 tretí a 7 štvrtý) výrazne nenarúša doterajšiu rovnováhu medzi jednotlivými RTZ, ale zároveň zohľadňuje rozdiely medzi nimi a aj v takomto nastavení umožňuje konkurenciu regiónov. S takýmto návrhom sa stotožnili zástupcovia jednotlivých RTZ v legislatívnej komisii a aj VV pri schvaľovaní návrhu stanov.
Pri matematickom prepočte počtu hlasov by mali regióny nasledovné teoretické počty delegátov v Rade : ZsTZ 10 (9,56), SsTZ 9 (9,46), BTZ 7 (7,28) a VsTZ 6 (5,70). Ide stále o prepočet na základe údajov za r. 2019-2022. Zmena počtu delegátov v Rade STZ za RTZ sa prejaví až od r.2026 na základe parametrov za r. 2022-2025 (ktoré sa môžu líšiť od modelového prepočtu), do 04/2026 v Rade zostáva 4 x 8 + 1 členov.
5. Účelovosť nastaveniavýpočtu kľúča delegátov RTZ za účelom posilnenia postavenia niektorých tenisových klubov v RTZ.
Navrhnutý kľúč delegátov rovnako vo všetkých regiónoch zohľadňuje u klubov tie parametre, ktoré považujeme za podstatné pre napredovanie slovenského tenisu a ktoré sú zohľadnené aj v parametroch, na základe ktorých je STZ financovaný cez PUŠ od ministerstva školstva. Nastavenie kľúča nebolo účelové s cieľom posilniť postavenie niektorých klubov, ale naopak, je spravodlivé, s cieľom posilniť postavenie všetkých klubov, ktoré viac pracujú a dosahujú lepšie výsledky. Platí to rovnako pre všetky kluby vo všetkých regiónoch Slovenska, nie len pre Bratislavu.
Pri zdôrazňovaní rozdielov medzi počtom hlasov niektorých klubov na VZ BTZ 2022 a modelom podľa údajov za r.2019-2022 je nutné pripomenúť, že pôvodný počet hlasov zohľadňoval len počet prihlásených družstiev v súťažiach 2022 (nie vždy reálny), pričom nový návrh pokrýva viac parametrov za posledné 4 roky, vyrovnáva aj ich náhodné výkyvy, čím komplexnejšie hodnotí prácu klubov.
6. Snaha o potlačenie a umlčanie kritických hlasov- v rámci demokratickej diskusie vo vnútri tenisového hnutia pod hrozbou vylúčenia z STZ.
Nie je snaha o potlačenie a umlčanie kritických hlasov v rámci demokratickej diskusie, ale je zámer rozšíriť definíciu obzvlášť závažných previnení, nezlučiteľných s členstvom v STZ aj o manipuláciu a falšovanie volieb do orgánov STZ a RTZ a o závažné a zámerné poškodzovanie dobrého mena a činnosti STZ, čo sme doteraz v Stanovách STZ upravené nemali. O prípadnom vylúčení člena musí vždy rozhodovať Rada STZ ako najvyšší orgán.
7. Predkladatelia návrhu Stanov STZ bez mandátu/poverenia VV STZ.
Všetky návrhy zmien v stanovách prerokovala legislatívna komisia, ktorá finálne znenie predložila na schválenie VV STZ a ten ho schválil a odporučil na schválenie Rade STZ.
8. Hodnotenie tenisových klubov na základe výsledkov klubov v kolektívnych súťažiach bez ohľadu na individuálne výsledky ich hráčov – popieranie faktu, že tenis je šport individuálny a nie kolektívny.
Tenisové kluby nie sú hodnotené len podľa výsledkov družstiev, naopak, dotácie sa prideľujú hlavne podľa počtu jednotlivcov a výsledkov jednotlivcov. Až 77% z dotácie je zo zákona za počet aktívnych športovcov do 23 rokov, 11,5% je kvalita hráčov a len 11,5% je kvalita družstiev. Za rok 2022 splnilo z 220 klubov minimálne kvalitatívne kritériá 66 klubov. Zo zvyšných 134 klubov, ktoré minimálne kritériá nesplnili, je len 21 takých, ktoré mali vypočítaný finančný príspevok za kvalitu, ale im nebol pridelený pre nesplnenie minimálnych kritérií. Príspevok za kvantitu (počet aktívnych športovcov) dostávajú všetky kluby už od 1 športovca, splnenie minimálnych kritérií pri nich nie je potrebné a takýchto klubov je 162. Tieto kritériá hodnotenia klubov nie sú ničím novým, od roku 2017 ich každoročne schvaľuje Rada STZ. Kluby považujú tieto kritériá za objektívne a spravodlivé, o čom svedčí fakt, že ich Rada STZ vždy jednohlasne schválila.
Súťaže družstiev majú okrem súťaží jednotlivcov svoje nezastupiteľné miesto v štruktúre súťaží STZ. Počet družstiev v súťažiach bol aj doteraz zohľadnený pri kľúči na stanovenie počtu hlasov klubov v stanovách troch zo štyroch RTZ. Rovnako na základe výsledkov v medzinárodných súťažiach družstiev (Davis Cup a BJK Cup) sa tenisu vypočítava 40% z PUŠ. Podľa modelu prepočtu hlasov na základe údajov za 2019-2022 má počet družstiev približne rovnakú váhu (33%) ako počet (kvantita) jednotlivcov.
Šramková kandiduje na ocenenie
Rebecca Šramková si za svoje výkony vyslúžila od Ženskej tenisovej asociácie (WTA) nomináciu na prestížne ocenenie Nováčik roka (Newcomer of the Year 2024). Dvadsaťosemročná tenistka, ktorá mala významný podiel na postupe Sloveniek až do finále Pohára Billie Jean Kingovej, kandiduje na cenu spoločne s Ruskou Erikou Andrejevovou, Zeynep Sönmezovou z Turecka, Britkou Sonay Kartalovou a Novozélanďankou Lulu Sunovou. O držiteľovi ocenenia rozhodnú zástupcovia médií.
Karol nestačil na jednotku Čoriča
Miloš Karol nepostúpil do štvrťfinále dvojhry na challengeri 75 vo francúzskom Lyone (74 825 EUR, tvrdý povrch v hale). Úspešný kvalifikant nestačil v druhom kole na nasadenú jednotku a hráča prvej svetovej stovky Bornu Čoriča z Chorvátska a podľahol mu vo vyrovnanom zápase 6:7(3), 4:6 za 93 minút. Dvadsaťjedenročný Karol si na turnaji pripísal svoje prvé singlové víťazstvo v hlavnej súťaži na challengerovom okruhu ATP a vďaka kvalifikácii a postupu do druhého kola si z Lyonu odnáša 12 bodov do svetového rebríčka ATP. V jeho onlajn vydaní sa posunul už na 419. priečku, čo je jeho doterajšie kariérne maximum.
FOTO: tenipo
Karol do druhého kola v Lyone
Miloš Karol sa prebojoval do druhého kola hlavnej súťaže dvojhry na challengeri 75 vo francúzskom Lyone (74 825 EUR, tvrdý povrch v hale). Úspešný kvalifikant zvíťazil v úvodnom zápase nad Talianom Stefanom Travagliom a zdolal ho 7:5, 6:3 za 85 minút. Pre dvadsaťjedenročného hráča je to vôbec prvé singlové víťazstvo v hlavnej súťaži na challengerovom okruhu ATP. V druhom kole vyzve turnajovú jednotku Bornu Čoriča za Chorvátska.
FOTO: tenipo
Karol v Lyone do hlavnej súťaže
Miloš Karol sa prebojoval do hlavnej súťaže dvojhry na challengeri 75 vo francúzskom Lyone (74 825 EUR, tvrdý povrch v hale). V prvom kvalifikačnom kole zdolal desiateho nasadeného Litovčana Ričardasa Berankisa 6:4, 6:4, vo vyrovnanom eliminačnom finále si poradil so Švajčiarom Kilianom Feldbauschom 5:7, 7:6(2), 6:3. Zverenec otca Miloša Karola si v úvodnom zápase hlavnej súťaže zmeria sily s Talianom Stefanom Travagliom.
Kužmová v Solarine vyhrala debla
Katarína Kužmová (na snímke vpravo) získala deblový titul na turnaji ITF WTT W35 v talianskom Solarine. V pozícii najvyššie nasadeného páru zvíťazili spolu s Grékyňou Valentini Grammatikopoulouovou nad treťou nasadenou rusko-talianskou dvojicou Ksenia Laskutovová, Federica Urgesiová a zdolali ju 6:3, 6:3 za 64 minút. Pre dvadsaťtriročnú rodáčku z Košíc je to desiaty deblový titul na ženskom okruhu ITF.
Klein v Belehrade tesne prehral
Lukáš Klein sa neprebojoval do semifinále dvojhry na turnaji ATP 250 v Belehrade (829 365 EUR, tvrdý povrch v hale). Úspešný kvalifikant nestačil vo štvrťfinále na štvrtého nasadeného Čecha Jiřího Lehečku (31. ATP) a podľahol mu 6:3, 6:7(3), 3:6 za rovné dve hodiny. Zverenec trénera Karola Kučeru a kondičného Dávida Olasza nevyužil v druhom sete vedenie 4:1. Dvadsaťšesťročný hráč Národného tenisového centra sa vďaka štyrom víťazstvám v srbskej metropole posunie v rebríčku ATP o 18 miest nahor, v jeho onlajn vydaní mu aktuálne patrí 135. priečka.
FOTO: fb/serbiaopenofficial