• TIPOS
  • PEUGEOT
  • J&T BANKA
  • COOP JEDNOTA
  • ADIFEX

Proti Kanade na antuke

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Billie Jean King Cup » Proti Kanade na antuke

 
news img

Kapitán fedcupovej reprezentácie Slovenska Matej Lipták sledoval v minulých dňoch úspešné mexické vystúpenie svojej osobnej zverenky Dominiky Cibulkovej z Bratislavy. Sprevádzať ju bude až na americkej turnajovej sérii. V apríli ho potom čaká fedcupový súboj Slovensko - Kanada. Od neho sme sa v našom dialógu odpichli.

Ako ste sa rozhodli s povrchom na stretnutie s Kanadou?

Budeme hrať v AEGON aréne pod zatiahnutou strechou na antuke. V čase Fed Cupu je začiatok antukovej sezóny a vyhovuje to väčšine hráčok. A myslím si, že ide o povrch, ktorý súperkám vyhovuje najmenej.

Keď vyberáte povrch, oslovujete hráčky. Kľúčová je voľba tímovej jednotky?


Nie je to vždy podľa jednotky. Ide skôr o to, aby za navrhovaný povrch bolo čo najviac hráčok. O povrchu diskutujeme s trénerkou Janette Husárovou a s hráčkami. A vybraný povrch musí sedieť našim hráčkam a menej už súperovi. Aktuálne máme vyrovnaný tím a vychádzame z toho, kto je v najlepšej forme. Aby sme mohli použiť aj tri hráčky do dvojhier.

Keby sme zobrali širší výber fedcupových adeptiek, v akom poradí im najviac sedí antuka?

Schmiedlová, Cibulková, Čepelová, Kučová, Hantuchová, Rybáriková.

Vždy vychádza zväz, ako organizátor stretnutia, v ústrety kapitánovi pri voľbe povrchu alebo – niekedy, aj kvôli financiám – diskutujete?

Zatiaľ to vždy bolo v poriadku a zväz sa snažil vyjsť v ústrety. Iste, ekonomická stránka tiež zohráva svoju rolu, ale zatiaľ sme problémy nemali. Nepríjemná bola nedávna skúsenosť proti Austrálii, keď sme povrch na poslednú chvíľu žiadali upraviť a táto zmena nebola pre nás ideálna. Ale ďalšia sa už časove nedala zvládnuť, a tak bol povrch síce pomalší, čo sme aj chceli, no odskok lopty bol vysoký.

Máte už predstavu o tíme proti Kanade?

Vzhľadom na voľbu antuky pravdepodobne budem rátať s rovnakým tímom ako proti Austrálii. Pravda, všetko závisí od formy hráčok, výsledkov, zdravotného stavu. Aj keď Rybáriková je aktuálne naša tretia hráčka, musím zohľadniť jej zdravotné problémy aj fakt, že antuka je jej najslabší povrch. Teraz hovorím, že zloženie zostáva rovnaké, ale prípadné dobré výsledky Magdy či Kristíny Kučovej to môžu zmeniť.

Neuvažujete, vzhľadom k tomu, že ide o domáce stretnutie, pozvať do prípravy aj niektorú mladú hráčku?

Čosi podobné sa dalo robiť, keď sme mali dve jasné singlistky. Teraz je použiteľných viac hráčok, proti Austrálii nastúpila každá zo štyroch členiek tímu. Takže o zaradení mladej hráčky neuvažujem. Ale ani to nevylučujem.

Aké bude stretnutie s Kanadou? Predpokladáte, že bude hrať Bouchardová?

Viem, že jedno fedcupové stretnutie vlani absolvovala, takže splnila podmienku na olympijský štart. Myslím si, že tím okolo nej sa bude usilovať o to, aby sa sústredila na individuálne výsledky. Je však možné, že sa s ňou kanadská federácia, ktorá jej veľmi pomáha, bude vedieť na nejakom dôležitom štarte dohodnúť. Pre nás by, pochopiteľne, bolo lepšie, keby proti nám nehrala.

Za osem rokov pod vašim vedením bolo Slovensko blízko k finále v súboji s Ruskom v Moskve 2013. Bol to vtedy najsilnejší tím pod vašim vedením?

Mali sme v tom čase dve hráčky v popredí rebríčka, Cibulková bola v TOP 20. Ak to porovnám s dneškom, vtedy bol tím silnejší, dve hráčky odohrali celé stretnutie, ale v súčasnosti máme vyrovnanejšie družstvo. Máme štyri hráčky, ktoré majú približne rovnakú výkonnosť. A ide o tenistky, ktoré sú schopné zdolať aj najlepšie hráčky. Vtedy sme mali dve silné a podľa toho bola zameraná aj príprava, s dôrazom práve na tieto dve. Ale teraz sa snažím prípravu zamerať na všetky štyri.

Ktorý tím bol najslabší?

Určite ten, ktorý nastúpil proti Kanade v Québecu. Chýbali nám tri najlepšie hráčky.

Fed Cup je špecifický, ukazuje to cesta Holandska do semifinále. Nemá hráčku svetovej stovky a bude bojovať o postup do finále. Zdolalo silné Rusko na jeho pôde. Teda nie vždy je rozhodujúce mať špičkové individuality. Príklad Holandska ukazuje čo znamená tímový duch. Je poslaním, hlavne kapitána, starať sa o túto zložku?

Kapitán vie urobiť veľa, ale aj hráčky, ak si rozumejú. Príklad Holandska je fantastický, v tíme je neskutočná chémia. Ja si Holanďanky všímam aj na turnajoch. Sú vždy spolu, trénujú spoločne, aj keď chodia na kvalifikácie. Tvoria tím. Majú rovnakých trénerov, aj fedcupový kapitán Paul Haarhuis chodí s nimi a pomáha im na turnajoch. Asi táto skutočnosť podporuje aj ich posledné úspechy vo Fed Cupe. Ale nemyslím si, že je to družstvo, ktoré môže vyhrať celú súťaž. Na to potrebujú aspoň jedného lídra schopného urobiť dva – tri body. Takými tímami sú Taliansko, Rusko – aj keď teraz prehralo alebo Česko. Donedávna bola oporou Kvitová, teraz je ňou Karolína Plíšková.

V príprave na Fed Cup neboli osobní tréneri. Bol to zámer? Miloš Mečíř obvykle v domácich daviscupových stretnutiach nenamieta, aby sa podieľali na príprave, hoci je tam ako tréner Karol Kučera podobne ako je vo Fed Cupe Janette Husárová. Ako je to u vás?

Keď som začínal vo Fed Cupe, prvý rok som akceptoval osobných trénerov v príprave. Ešte ma hráčky nepoznali dostatočne, tak som súhlasil s tým, aby boli pri hráčkach aj ich osobní tréneri. Dnes už hráčky dobre poznám. V tíme máme trénerku Janette Husárovú a nepotrebujeme byť na kurte štyria, aby sme riadili jeden tréning. Možno mám v niektorých veciach aj iný názor ako ich osobní tréneri, aj inú predstavu o ich hre.

Hráčky sa nedožadujú prítomnosti svojich trénerov?

Snažím sa im vysvetliť svoju predstavu o príprave. Nemyslím si, že by osobní tréneri museli byť pritom. Keby som ja nebol kapitánom a moja zverenka Dominika Cibulková by bola v tíme, bral by som si voľno a oddýchol od tenisu.

Súboj s Austráliou rozhodla štvorhra. Počas vašej kapitánskej kariéry to tak bolo v tretine stretnutí, v ktorých ste viedli Slovensko (15 – z nich 5 prehier po rozhodujúcej štvorhre). Nezamýšľate sa nad tým, že presvedčíte hráčky, aby sa venovali viac štvorhre, aby hrali spolu na turnajoch, veď je tu i olympijský motív?

Dlho sa s tým zaoberám. Tohto roku som už inicioval to, aby hrala Kaja Schmiedlová s Dominikou, lebo zatiaľ je to jediná alternatíva, že sa ako singlistky dostanú na olympiádu a mohli by hrať spolu štvorhru. V Austrálii ešte bola Kaja dohodnutá so Janette Husárovou. No na ďalších turnajoch by mohli už hrať spolu. Na Roland Garros, ale aj vo Wimbledone. Ten je už síce po uzávierke olympijskej kvalifikácie, ale takýto štart by mohol poslúžiť ako príprava. Ak hovoríme o fedcupovej štvorhre, musím povedať, že nemáme hráčky, ktoré by typovo sedeli do páru.

Myslíte si, že sa Daniela Hantuchová po rebríčkovom páde udrží v tréningovej aktivite, aby mohla v apríli hrať Fed Cup?

Myslím si, že áno. Ona je taký typ. Ale musí niečo ukázať. Pravda, bude to mať ťažké, lebo všade musí hrať kvalifikáciu.

Takmer vždy ste počas kapitánskeho pôsobenia boli aj osobným trénerom niektorej hráčky. Je to výhoda pre kapitána, že sa pohybujete vo veľkom tenise?

To, že chodím po turnajoch a mám prehľad o hráčkach, je výhoda. Ale z hľadiska tímu je to nevýhoda. Lebo sa mu nemôžem venovať počas celého roka. Nemám možnosti ako Čech Petr Pála alebo Austrálčanka Alicia Moliková, či už spomínaný Holanďan Haarhuis. To sú tréneri, ktorí chodia ako kapitáni na 12 turnajov v roku a sú na každom tréningu hráčok, na ich zápasoch, keď potrebujú, tak im pomôže. Pre hráčky je výhodnejšie, keď kapitán nie je osobným trénerom a venuje sa tímu celoročne.

Vedeli by ste si predstaviť, že by ste v tomto veku, veľmi produktívnom, robili funkciu kapitána takýmto spôsobom?

Ja som to dokonca v minulosti aj navrhoval, že by som to tak chcel robiť. S tým, že by som doma mohol pomáhať aj mladým hráčom. Mám takú víziu do budúcnosti. Väčšina vyspelých tenisových federácií to rieši takto.

Ste najdlhšie pôsobiacim kapitánom v slovenskej fedcupovej histórii. Po prehre v Kanade pred dvoma rokmi, keď aj vám vyčítalo vedenie zväzu absenciu Cibulkovej, ktorá dala prednosť individuálnemu programu, sa kapitánska stolička pod vami rozkývala. Ale napokon vás, najmä vďaka vašim odborným kvalitám, potvrdili vo funkcii na ďalšie obdobie. Aké bolo echo v tenisových kruhoch po prehre s Austráliou?

Vždy, keď sa prehrá, sú kritické hlasy. A vždy mieri kritika na kapitána. Som na to zvyknutý, že po prehre príde kritika. Ale ľudia, ktorí hodnotia, často nevedia, čo všetko sa v tíme odohráva. Aké sú v ňom vzťahy. Do hláv hráčok vidím najlepšie ja. Vo vnútri je to oveľa zložitejšie ako to niekto vníma zvonku. V našom tíme je ale dobrá atmosféra, nemáme žiadne komunikačné problémy.

Hovoríte, že aktuálny tím má na to, aby sa zaradil do elitnej osmičky. Potrebuje tri víťazné stretnutia za sebou. Máte ako kapitán takú ambíciu doviesť Slovensko opäť do najvyššej fedcupovej ligy ako sa vám to podarilo v roku 2012?

Jednoznačne takú ambíciu mám. Keby som nemal, tak už pri tíme nie som. Ale môže sa stať, že prehráme s Kanadou a príde moment, že budem musieť skončiť. Samozrejme, verím, že to tak nebude. Mám ambíciu dostať Slovensko do svetovej skupiny a myslím si, že má na to, aby sa dostalo aj do finále a dokonca vyhralo aj trofej. Vo všetkých smeroch sa však musíme usilovať o profesionálnejší rozmer našej roboty a predovšetkým musíme nájsť pár do štvorhry!
Zuzana Wisterová

 

 

Vložené: 29. 02. 2016       Kategória: Billie Jean King Cup
 
news img

Matej Lipták: Som veľký optimista

Kapitán slovenských tenistiek Matej Lipták je po úspechu na finálovom turnaji Pohára Billie Jean Kingovej optimista smerom do budúcnosti. Slovenky získali v Malage druhé miesto, čo je najlepší výsledok od roku 2002, keď turnaj pod názvom Pohár federácie vyhrali. V štyroch stretnutiach vyradili USA, Austráliu a Veľkú Britániu, nad ich sily boli len Talianky.

 
news img

Lipták: Máme na čom stavať

Kapitán slovenského tímu Matej Lipták priznal, že talianske tenistky boli vo finále Pohára Billie Jean Kingovej v Malage lepšie. Vyzdvihol najmä výkon Jasmine Paoliniovej, ktorá dovolila uhrať slovenskej jednotke Rebecce Šramkovej iba tri gemy. Na svoj tím je však veľmi hrdý, pretože to, čo sa dievčatám podarilo v Malage, nie je rozhodne každodenná záležitosť.

 
news img

Fotogaléria finále SR - Taliansko

Slovenské tenistky prehrali vo finále na záverečnom turnaji Pohára Billie Jean Kingovej v Malage s výberom Talianska 0:2. S Taliankami prehrávali 0:1, keď Viktória Hrunčáková v úvodnej dvojhre podľahla Lucii Bronzettiovej 2:6, 4:6. V dueli tímových jednotiek nestačila Rebecca Šramková na svetovú štvorku Jasmine Paoliniovú a prehrala 2:6, 1:6. Záverečná štvorhra sa za rozhodnutého stavu nehrala.

 
news img

BJKC: Slovensko prehralo 0:2

Slovenské tenistky neuspeli vo finále na finálovom turnaji Pohára Billie Jean Kingovej v Malage. Favorizovanému Taliansku podľahli 0:2. V úvodnom zápase nestačila Viktória Hrunčáková na Luciu Bronzettiovú, o rozhodujúci druhý bod pre talianske farby sa zaslúžila Jasmine Paoliniová. Tá v dueli tímových jednotiek zdolala Rebeccu Šramkovú (na snímke) hladko 6:2, 6:1.

 
news img

BJKC: SR vo finále prehráva 0:1

Slovenské tenistky prehrávajú vo finále na finálovom turnaji Pohára Billie Jean Kingovej v Malage s Talianskom 0:1. Viktória Hrunčáková podľahla v úvodnej dvojhre Lucii Bronzettiovej 2:6, 4:6 za . V druhom singli nastúpili proti sebe tímové jednotky Rebecca Šramková a Jasmine Paoliniová.

 
news img

BJKC: Nominácia proti Taliansku

Slovenský kapitán Matej Lipták oznámil hodinu pred finálovým stretnutím finálového turnaja Pohára Billie Jean Kingovej nomináciu proti Taliansku. V úvodnej dvojhre sa v súboji tímových dvojok predstaví Viktória Hrunčáková, ktorá vyzve Luciu Bronzettiovú (78. WTA). Po nich na kurt v zápase tímových jednotiek nastúpi Rebecca Šramková proti Jasmine Paoliniovej (4. WTA). Do štvorhry nominoval kapitán osvedčenú dvojicu Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková, ich súperkami budú Sara Erraniová s Jasmine Paoliniovou. Stretnutie sa v Malage začne o 17.00 h.