DC: Slovensko - Lotyšsko 2:0

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Davis Cup » DC: Slovensko - Lotyšsko 2:0

Po prvom dni stretnutia Slovensko – Lotyšsko v 1. kole I. skupiny euro-africkej zóny Daviscovho pohára je podľa očakávania stav 2:0. V sobotu je v AEGON aréne NTC na programe o 14.00 h štvorhra.

Lukáš Lacko získal prvý bod. V pozícii tímovej jednotky zdolal Martinša Podžusa 3:6, 6:3, 6:3, 6:1. Druhý bod pridal Martin Kližan, ktorý zdolal Andisa Jušku 6:4,6:7(4), 6:3, 4:6, 8:6.

Lackovi nevyšiel úvod zápasu, keď v druhom geme stratil podanie a mladý Lotyš sa po potvrdení brejku ujal vedenia 3:0. Zverenec trénera Ladislava Simona síce následne znížil na 2:3, no v šiestom geme opäť zaváhal na servise, čo ho pripravilo o prvý set. Za stavu 1:2 v druhom dejstve si Lotyš nechal ošetriť rameno. V piatom geme mal Podžus k dispozícii dva brejkbaly, no Lacko ich odvrátil, keď mu vyšli tri prvé podania. V ďalšom geme slovenský tenista svojho súpera brejkol a druhý set sa stal jeho korisťou.
Lacko sa postupne dostal do správneho rytmu, začal dominovať v dlhých výmenách od základnej čiary a na začiatku tretieho setu sa po rýchlom brejku ujal vedenia 2:0. Podžus síce vyrovnal na 3:3, no ďalšie tri hry patrili Lackovi. Slovenský reprezentant sa výrazne zlepšil na returne, začal viac bodovať z forhendu. Na začiatku štvrtého setu Lacko po rýchlom brejku odskočil súperovi na 4:1 a zápas už dotiahol do úspešného konca. V siedmom geme premenil pri vlastnom servise po úspešnom voleji hneď prvý mečbal.

O osude prvého setu zápasu medzi Kližanom a Juškom rozhodol piaty gem, v ktorom slovenský tenista prelomil súperovo podanie. V druhom dejstve súkal Lotyš jedno eso za druhým a pri podaní súpera si vypracoval šesť brejkbalov. Kližan všetky odvrátil a vynútil si tajbrejk, v ňom však mal navrch Juška. Tretí set sa stal korisťou slovenskej dvojky. Kližan za stavu 4:3 po skvelom returne získal Juškov servis, v ďalšom geme odvrátil štyri brejkbaly. Vo štvrtom dejstve si obaja hráči držali svoje podania a všetko smerovalo k tajbrejku. Kližan však za stavu 4:5 prehajdákal náskok 40:0 a Juška si vďaka zisku piatich fiftínov v rade vynútil piaty set. V ňom išiel Lotyš po brejku v ôsmom geme podávať na víťazstvo v zápase, Kližan však vyrovnal na 5:5 a v koncovke slávil úspech. Za stavu 6:6 po skvelom returne zobral súperovi servis a v štrnástom geme premenil po víťaznom bekhendovom obhodení v poradí druhý mečbal.

Lukáš Lacko: ,,Súpera som nepoznal, nastúpil som s taktikou hrať ľavá-pravá a ubehať ho. Môj štýl hry mu však spočiatku vyhovoval, zahral tam niekoľko dobrých úderov z behu a párkrát si pomohol servisom. Ja som mal trochu smolu, bolo tam niekoľko tesných autov. Vedel som však, že v takomto tempe nemôže vydržať celý zápas, predsa len má nižší renking. Potreboval som mu odskočiť, vytvoril si náskok, čo sa mi v druhom sete aj podarilo. Začal som striedať agresívnu hru s pasívnou, nech sa aj on ukáže. Postupne začal robiť chyby a dochádzali mu sily, nabehal sa oveľa viac ako ja. Herne som sa dnes cítil celkom dobre, no chýbala tam väčšia konštantnosť.“

Martinš Pudžus: ,,Šiel som do zápasu odvážne, neprišiel som prehrať... Rozbolelo ma rameno a potom som išiel výkonom dole. Lacko hral veľmi rýchlo, v ďalšom priebehu som na neho už nestačil. Iba druhý raz v kariére som hral so súperom, ktorý patrí do svetovej stovky." ((tasr)

Martin Kližan: ,,Za stavu 3:5 v piatom sete som bol v ťažkej situácii, no zabojoval som, psychicky ho zlomil a v koncovke slávil úspech. V tenise to tak niekedy býva, že aj za takéhoto stavu sa to otočí. Juška ma neprekvapil, vedel som, že má skvele podanie. Povrch mi až tak nesedel, hovoril som, že proti Lotyšom by sme mali zvoliť pomalší hard."

Miloslav Mečíř : ,,Vedel som, že Lotyšov nemôžeme podceniť. Lukáš Lacko sa po pomalšom začiatku postupne rozohral k dobrému výkonu. Predpokladal som, že prvý zápas bude o niečo ľahší. Martin Kližan ušiel v piatom sete za stavu 3:5 hrobárovi z lopaty. Cením si u neho, že zabojoval, kvalitne tam zareturnoval a napokon to otočil. O zložení páru do štvorhry sa rozhodnem až v sobotu, teraz som plný emócií."

Rozpis zápasov skupinovej fázy

Medzinárodná tenisová federácia (ITF) potvrdila vo štvrtok rozpis zápasov skupinovej fázy finálového turnaja Davisovho pohára pre jednotlivé dejiská. Podujatia skupinovej fázy sa uskutočnia v Bologni (Taliansko), Manchestri (Veľká Británia), Valencii (Španielsko) a Čuchaji (Čína) v dňoch 10. – 15. septembra. Šestnásť krajín bude súťažiť v štyroch skupinách po štyri tímy. Víťazi a druhí z každej skupiny postúpia do vyraďovacej fázy v Malage.

18. 04. 2024
Davis Cup Více zde

Tóth: V Číne sme hrať nechceli

Utorňajší žreb v sídle Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) rozhodol o tom, že Slovensko sa predstaví v C-skupine finálového turnaja Davisovho pohára v čínskom Ču-chaji. Súperiť o postup do ďalšej fázy turnaja bude s Nemeckom, USA a Čile. Vybrať si súperov v tejto fáze majstrovstiev sveta družstiev v tenise je ťažké, no kapitán slovenského tímu Tibor Tóth (na snímke) i generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška mali spoločné jedno želanie. Aby sme skupinovú fázu odohrali v Európe.

19. 03. 2024

DC: SR v skupine C v Ču-chaji

Slovensko nastúpi v C-skupine finálového turnaja Davisovho pohára v čínskom Ču-chaji proti Nemecku, USA a Čile. Rozhodol o tom utorňajší žreb v londýnskej centrále Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Hrať sa bude 10. - 15. septembra, najlepšie dva tímy z každej zo štyroch skupín postúpia do novembrovej vyraďovacej fázy v Malage.

DC: Slováci pri žrebe v treťom koši

Slovenskí tenisti budú počas utorkového žrebu skupinovej fázy finálového turnaja Davisovho pohára v Londýne v treťom koši spoločne s Francúzskom, Veľkou Britániou a Belgickom. S týmito súpermi sa zverenci Tibora Tótha nemôžu stretnúť.V prvom koši figurujú obhajcovia trofeje Taliani, vlaňajší finalisti Austrálčania, Kanaďania a Nemci.

18. 03. 2024

DC: Štyri dejiská skupinovej fázy

Medzinárodná tenisová federácia (ITF) oznámila vo štvrtok štyri dejiská skupinovej fázy finálového turnaja Davisovho pohára, ktorá sa uskutoční 10. – 15. septembra. Šestnásť tímov bude rozdelených do štyroch skupín, ktoré sa odohrajú v Bologni (Taliansko), Manchestri (Veľká Británia), Valencii (Španielsko) a Ču-chaji (Čína). Žrebovanie skupinovej fázy sa uskutoční v utorok 19. marca v Londýne o 15:00 SEČ.

14. 03. 2024

STZ sa neuchádza o organizáciu DC

Dňa 16. februára uplynul termín určený Medzinárodnou tenisovou federáciou (ITF) na podanie kandidatúry krajín na usporiadanie skupinovej fázy finálového turnaja Davisovho pohára.