Rozhodnuté: Austrália - SR 3:0

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Davis Cup » Rozhodnuté: Austrália - SR 3:0

Slovenskí tenisti budú aj v roku 2017 účinkovať v I. skupine euro-africkej zóny Davisovho pohára. V barážovóm stretnutí o účasť vo svetovej skupine totiž prehrávajú na tráve v Sydney s domácou Austráliou už 0:3. O rozhodujúci tretí bod pre austrálske farby sa v sobotňajšej štvorhre postarali Sam Groth s Johnom Peersom, ktorí v aréne Kena Rossewalla zdolali pár Andrej Martin, Igor Zelenay 6:4, 6:2, 6:7 (3) a 7:6 (2).

Slováci po tretí raz za sebou neuspeli v boji o návrat medzi elitnú daviscupovú šestnástku, v ktorej naposledy účinkovali v roku 2006. Vlani prehrali v Gdyni s domácim Poľskom 2:3, pred dvoma rokmi podľahli v Chicagu favorizovanému tímu USA hladko 0:5. Zverenci kapitána Miloslava Mečířa spoznajú svojho súpera v novom ročníku prestížnej súťaže vo štvrtok 22. septembra o 14.00 SELČ, keď je v londýnskej centrále ITF na programe žreb.
  Úvodné tri gemy prvého setu si hráči na podaní bez problémov udržali svoj servis, do ťažkostí sa dostal potom len Andrej Martin, ale Slováci odvrátili dva brejky a vyrovnali na 2:2. Domáci, 28-násobný daviscupový víťaz, dominoval na dôležitom servise, v šiestej hre hostia opäť odvrátili dva brejkbaly a vyrovnali na 3:3. Rozhodlo sa v desiatej hre pri podaní Igora Zelenaya, keď Austrálčania viedli 40:0, Slováci dva brejkbaly ešte odvrátili, ale ten celkovo siedmy už nie. Tím domáceho kapitána Lleytona Hewitta stratil na podaní v prvom sete len štyri loptičky a zaslúžene dominoval.
  Druhý set začali tri čisté hry, domáci viedli 2:1. Na podaní Zelenaya ale potom prišiel slovenský kolaps a Austrálčania čistou hrou išli do vedenia 3:1. Po ďalšej čistej hre viedli 4:1, ich súper rovnakou kartou znížil na 2:4, to ale bolo z jeho strany v druhom sete všetko. "Protinožci" výborný výkon potvrdili v ôsmej hre, keď na podaní Zelenaya využili prvý setbal, k čomu im slovenský reprezentant pomohol dvoma dvojchybami za sebou.

V treťom sete Slováci držali krok s výborne hrajúcim favoritom, predvádzali najlepší výkon v stretnutí. Na konte mali aj dve čisté hry. Domáci si v dvanástej hre pri podaní Martina vybojovali prvý mečbal, ten ale hostia odvrátili a tretí set dostali do tajbrejku. V ňom viedli 3:0 aj 6:2 a po 44 minútach využili druhý setbal na jeho zisk.
      Expresne rýchla hra na oboch stranách kurtu v Olympijskom parku v Sydney pokračovala aj vo štvrtom sete. Po šiestich čistých hrách v sérii bolo 3:3. Prvý fiftín hráčov na príjme prišiel až v siedmej hre za stavu 40:0 pre Slovákov, dokázal to pekným úderom Groth, no druhý gembal už hostia zvládli a viedli 4:3. V týchto fázach sa hrala pekná štvorhra, diváci si prišli vo viacerých zaujímavých výmenách na svoje. Martin so Zelenayom výrazne zlepšili servis, viedli 5:4, no domáci dvakrát zvládli podanie a išlo sa do ďalšieho tajbrejku. V ňom Austrálčania hneď na úvod po chybe Martina získali prvý minibrejk, potom viedli už 5:0 a víťazstvo v ňom ako aj v celom zápase, resp. v baráži si už nenechali vziať.

,,Spokojný som s kvalitou zápasu, no spokojnejší by som bol, ak by sme získali bod a zdramatizovali túto barážovú konfrontáciu. Musím pogratulovať austrálskemu tímu, ktorý hral výborne. Od tretieho setu sme sa súperovi vyrovnali, zlepšili sme podanie, boli sme v kontakte. Diváci mohli vidieť dobrý tenis, hralo sa v dobrej atmosfére, myslím si, že to bol naozaj pekný zápas. Domáci boli sebavedomejší na servise. Ak by sme hrali piaty set, mali by sme šancu, no nedostali sme ju," povedal po zápase slovenský kapitán Miloslav Mečiř pre oficiálnu daviscupovú stránku.

,,Nechceli sme to zabaliť po dvoch prehratých setoch. Stále sme verili v obrat, hoci sme čelili aj mečbalu. V treťom a štvrtom sete sme sa ale zlepšili a hrali dobre. V tejbrejku štvrtého setu sme mali trošku smolu. V prvých dvoch setoch nám nefungoval servis, povedali sme si, že niečo musíme zmeniť a podarilo sa nám to. Škoda, že sme sa nedostali do piateho setu. Na tráve sa môže stať hocičo, najmä ak by bol súper už aj unavený. S Andrejom sme už odohrali viaceré spoločné zápasy nielen v Davis Cupe, poznáme sa, ale Austrálčania boli dnes lepší," zhodnotil Igor Zelenay.
      "Vždy je pre mňa česť reprezentovať moju krajinu. Dnes môžem povedať, že som odovzdal všetko. S mojimi výsledkami však spokojný nie som, prehral som vo dvojhre aj vo štvorhre. Dúfam, že získané skúsenosti využijem v ďalších zápasov. Rozhodol povrch. Zaujímalo by ma, ako by to skončilo na pomalšom povrchu. Ale toto je Davis Cup, domáci majú výhodu, keď si môžu vybrať, na čom sa bude hrať," dodal Andrej Martin.

Play off o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára
      Austrália - SLOVENSKO 3:0

Nick Kyrgios - Andrej Martin 6:3, 6:2, 6:4
      Bernard Tomic - Jozef Kovalík 7:6 (5), 6:4, 6:4
      Sam Groth, John Peers - Igor Zelenay, Martin 6:4, 6:2, 6:7 (3), 7:6 (2)

Vložené: 17. 09. 2016       Kategória: Davis Cup

Rozpis zápasov skupinovej fázy

Medzinárodná tenisová federácia (ITF) potvrdila vo štvrtok rozpis zápasov skupinovej fázy finálového turnaja Davisovho pohára pre jednotlivé dejiská. Podujatia skupinovej fázy sa uskutočnia v Bologni (Taliansko), Manchestri (Veľká Británia), Valencii (Španielsko) a Čuchaji (Čína) v dňoch 10. – 15. septembra. Šestnásť krajín bude súťažiť v štyroch skupinách po štyri tímy. Víťazi a druhí z každej skupiny postúpia do vyraďovacej fázy v Malage.

18. 04. 2024
Davis Cup Více zde

Tóth: V Číne sme hrať nechceli

Utorňajší žreb v sídle Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) rozhodol o tom, že Slovensko sa predstaví v C-skupine finálového turnaja Davisovho pohára v čínskom Ču-chaji. Súperiť o postup do ďalšej fázy turnaja bude s Nemeckom, USA a Čile. Vybrať si súperov v tejto fáze majstrovstiev sveta družstiev v tenise je ťažké, no kapitán slovenského tímu Tibor Tóth (na snímke) i generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška mali spoločné jedno želanie. Aby sme skupinovú fázu odohrali v Európe.

19. 03. 2024

DC: SR v skupine C v Ču-chaji

Slovensko nastúpi v C-skupine finálového turnaja Davisovho pohára v čínskom Ču-chaji proti Nemecku, USA a Čile. Rozhodol o tom utorňajší žreb v londýnskej centrále Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Hrať sa bude 10. - 15. septembra, najlepšie dva tímy z každej zo štyroch skupín postúpia do novembrovej vyraďovacej fázy v Malage.

DC: Slováci pri žrebe v treťom koši

Slovenskí tenisti budú počas utorkového žrebu skupinovej fázy finálového turnaja Davisovho pohára v Londýne v treťom koši spoločne s Francúzskom, Veľkou Britániou a Belgickom. S týmito súpermi sa zverenci Tibora Tótha nemôžu stretnúť.V prvom koši figurujú obhajcovia trofeje Taliani, vlaňajší finalisti Austrálčania, Kanaďania a Nemci.

18. 03. 2024

DC: Štyri dejiská skupinovej fázy

Medzinárodná tenisová federácia (ITF) oznámila vo štvrtok štyri dejiská skupinovej fázy finálového turnaja Davisovho pohára, ktorá sa uskutoční 10. – 15. septembra. Šestnásť tímov bude rozdelených do štyroch skupín, ktoré sa odohrajú v Bologni (Taliansko), Manchestri (Veľká Británia), Valencii (Španielsko) a Ču-chaji (Čína). Žrebovanie skupinovej fázy sa uskutoční v utorok 19. marca v Londýne o 15:00 SEČ.

14. 03. 2024

STZ sa neuchádza o organizáciu DC

Dňa 16. februára uplynul termín určený Medzinárodnou tenisovou federáciou (ITF) na podanie kandidatúry krajín na usporiadanie skupinovej fázy finálového turnaja Davisovho pohára.