TR 2023: Molčan a Schmiedlová

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Tenis doma » TR 2023: Molčan a Schmiedlová

V 30. ročníku ankety Tenista roka 2023 zvíťazili Alex Molčan a Anna Karolína Schmiedlová. Obaja obhájili vlaňajšie prvenstvo. Molčan zvíťazil v tradičnej ankete Slovenského tenisového zväzu (STZ) druhýkrát, Schmiedlová získala ocenenie po piaty raz. Juniorom roka sa stal Michal Krajčí, titul Juniorka roka patrí Renáte Jamrichovej, šampiónke v juniorskej štvorhre na grandslamovom turnaji Australian Open. Cenu pre Talent do 15 rokov si odniesol Leon Sloboda.

Najlepším tímom je družstvo Slovenska v Davisovom pohári, ktoré sa vďaka víťazstvu 3:1 v Grécku prebojovalo do kvalifikácie o postup na finálový turnaj 2024.

Molčan triumfoval v ankete, do ktorej svojimi hlasmi prispeli funkcionári, členovia Siene slávy, tréneri a novinári, pred Lukášom Kleinom a Jozefom Kovalíkom. V daviscupovom dueli v Aténach vybojoval rozhodujúci tretí bod, keď získal cenný skalp Stefanosa Tsitsipasa. Na turnaji ATP v Kitzbüheli postúpil do štvrťfinále, bol v 3. kole na podujatiach Masters 1000 v Indian Wells a Miami. V súčasnosti je na 114. mieste rebríčka ATP vo dvojhre. "Z obhajoby prvenstva v ankete Tenista roka mám radosť. Ďakujem mojim rodičom a priateľke. Škoda, že ma trochu pribrzdili zranenia, hlavne na začiatku roka. Keď človeku padne sebavedomie, je to ťažké dohnať. Mal som problémy vyhrať ťažký zápas. Aj s pomocou môjho skvelého tímu som sa z toho dokázal oklepať. Ďakujem môjmu trénerovi Karolovi Beckovi, kondičnému Pavlovi Šmelovi aj všetkým ostatným členom vrátane Mariána Vajdu, ktorý ma počas tohto roka taktiež veľa naučil, hoci už spolu nepracujeme. Ešte ma do konca roka čakajú dva turnaje a šanca vrátiť sa do elitnej stovky je reálna," uviedol Molčan po prevzatí ocenenia.

Schmiedlová vyhrala anketu štvrtýkrát za sebou. Druhá bola Viktória Hrunčáková a tretia Rebecca Šramková. Schmiedlová sa prvýkrát v kariére prebojovala do osemfinále na grandslamovom Roland Garros. Na US Open postúpila do 3. kola. Bola finalistkou turnaja WTA 125 v Parme a semifinalistkou podujatia WTA 125 v Barranquille. Momentálne je v singli na 71. mieste rebríčka WTA. "Som rada, že som opäť zvíťazila v ankete. Veľmi si to vážim. Bol to pre mňa skvelý rok, veď na grandslamoch som si vylepšila svoje osobné maximá. Túto cenu venujem mojim rodičom. Patrí aj mojej babke a dedkovi, ktorí tento rok zomreli. Ďakujem mojim trénerom Ladislavovi Simonovi a Ladislavovi Olaszovi, ktorí pri mne stoja v dobrých aj ťažších časoch a taktiež môjmu priateľovi Lukášovi Kleinovi."

Do Siene slávy slávnostne uviedli Martinu Suchú, členku víťazného slovenského fedcupového družstva z roku 2002 a bývalého dlhoročného funkcionára v tenisovom hnutí Júliusa Bacsóa. (stz, tasr)

Adamča a Bartáková víťazmi áčka mladšieho žiactva v Žiline

Martin Adamča (TK Kúpele Piešťany) a Ella Bartáková (TK Slávia STU Bratislava) sa stali víťazmi dvojhry na áčkovom turnaji mladšieho žiactva v Žiline. Adamča si vo finále poradil s Maximilianom Kimakom (TJT Michalovce) a zvíťazil hladko 6:1, 6:1. Chlapci sa spolu tešili z deblového titulu, vo finále zdolali pár Michal Krnáč s Mariánom Kurhajcom (obaja TK Slovan Bratislava) 6:2, 6:0.

08. 07. 2024
Tenis doma Více zde

Víťazi MSR seniorov v jednotlivých kategóriách

Na dvorcoch TK Kúpele Piešťany sa v termíne 5. a 6. júla konali majstrovstvá Slovenska seniorov. Medzi mužmi sa víťazmi jednotlivých kategórií vo dvojhre stali: 35+ Lukáš Jeleník, 45+ Peter Ondrej, 50+ Vladimír Jaškovič, 55+ Patrik Drozd, 60+ Ján Župa, 65+ Marián Schwarzbacher, 70+ Tomáš Makovický, 75+ Jordán Žufka. Vo štvorhre si titul vybojovali: 35+ Lukáš Jeleník, Juraj Kramár, 45+ Patrik Drozd, Vladimír Jaškovič, 55+ Marián Schwarzbacher, Jaroslav Čierny, 65+ Tomáš Makovický, Vladimír Taraba.

06. 07. 2024

Baranec a Baraniaková víťazmi áčka dospelých v Piešťanoch

Dušan Baranec a Ema Baraniaková (obaja TK Kúpele Piešťany) získali titul vo dvojhre na áčkovom turnaji dospelých v Piešťanoch. Baranec si vo finále mužov poradil so Samuelom Stolárikom (MŠK Poprad-Tatry) a zdolal ho 6:4, 6:1. Stolárik sa z titulu tešil vo štvorhre, po boku Pavla Keľa (TKM Betliar) vyhrali vo finále nad domácou dvojicou Dušan Baranec, Dominik Mačej 6:3, 6:4.

05. 07. 2024

TEJT 3 U14 Zvolen Green Grass aj so slovenskými víťazmi

V týždni od 24. júna 2024 sa uskutočnil medzinárodný turnaj kategérie TEJT 3 chlapcov a dievčat do 14 rokov pod názvom Zvolen Green Grass 2024. V dievčenskom finále zvíťazila tretia nasadená Riana Rusnačková nad Sophiou Riszdorferovou hladko 6:1, 6:0. Po boku Vivien Čemanovej pridala Rusnačková titul aj vo štvorhre, v čisto slovenskom finále zdolali pár Lara Lenártová, Viktória Neštická 6:1, 6:3.

01. 07. 2024

Melaga a Hradecká víťazmi áčka dorastu v Humennom

Samuel Melaga (Lieskovský tenisový klub-LTC) a Lucia Hradecká (TK Slávia SPU Nitra) získali titul vo dvojhre na áčkovom turnaji dorastu v Humennom. Melaga si vo finále poradil s Nikolasom Paulovičom (TK Slovan Bratislava) 6:4, 6:4. Paulovič si vybojoval titul vo štvorhre, spolu so Sebastiánom Paulovčákom (TJT Michalovce) zdolali vo finále pár Samuel Melaga, Xavier Jakubovič (TC EMPIRE Trnava) 6:4, 4:6, 10-4.

21. 06. 2024

Adamča a Janošková víťazmi áčka mladšieho žiactva v Piešťanoch

Martin Adamča (TK Kúpele Piešťany) a Alexandra Janošková (TK Sparta Považská Bystrica) získali titul vo dvojhre na áčkovom turnaji mlašieho žiactva na dvorcoch TK Kúpele Piešťany. Adamča si vo finále poradil s Matteom Sansonom (TK Slávia STU Bratislava) 6:3, 6:2. Chlapci si spolu vybojovali titul vo štvorhre po hladkom finálovom víťazstve 6:0, 6:1 nad párom Matúš Piroha (TK Slovan Bratislava), Samuel Zuberec (TK Petržalka).